3M 4991 CIRCLE-1.5"-100
Overview of 3M 4991 CIRCLE-1.5"-100
Part Number3M 4991 CIRCLE-1.5"-100
Manufacturer3M
DescriptionTAPE DBL COAT 1 1/2" DIA 100/RL
DatasheetsDownload 3M 4991 CIRCLE-1.5"-100 Datasheet PDFPDF Icon
Price for 3M 4991 CIRCLE-1.5"-100
Specification of 3M 4991 CIRCLE-1.5"-100
Status
Obsolete
Series
VHB™ 4991
Package
Bulk
Supplier
3M (TC)
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Adhesive
Acrylic
Backing, Carrier
Polyethylene Film
Thickness
0.0900" (90.0 mils, 2.286mm)
Thickness - Adhesive
Thickness - Backing, Carrier
Width
1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia
Length
Color
Gray
Usage
Temperature Range
200F (93C) Max